wtorek, 24 marca 2015

Europa - Wodny Księżyc.

  Europa to jeden z obecnie znanych 64 księżyców, gazowego giganta, Jowisza. Księżyc ten jest z grupy galileuszowych. Jak nie trudno się domyślić, prawdopodobnie został wypatrzony przez Galileusza. W roku 1614. Dlaczego prawdopodobnie? Nijaki Simon Marius twierdzi że dostrzegł Europę kilka dni przed Galileuszem. Obecnie się uważa że to ten drugi wypatrzył ten księżyc. 

Nazwa księżyca została zaproponowana przez Mariusa, choć przyjęła się dopiero w XX wieku. Pochodzi ona z mitologii greckiejEuropa była kochanką boga Zeusa czyli rzymskiego Jowisza.

Dobra, ale co w nim jest takiego wyjątkowego? Pod swoją lodową skorupą znajduje się ocean. Ocean wody. H2O. Czyli to co mamy u siebie, na Ziemi, pod dostatkiem.



Na powyższym zdjęciu widzimy ,,krechy". Te krechy są to pęknięcia lodu. Ale dlaczego tam lód pęka? Z dwóch prostych przyczyn. Pierwszą z nich jest płynny ocean pod lodem. Jak się tam woda rusza pod lotem to on po woli pęka. Drugą z przyczyn jest wielka grawitacja Jowisza. Gazowy gigant z taką siłą naciska na swój mały księżyc, że to bardzo przyśpiesza proces zapoczątkowany przez ocean.

Dobra, ale teraz co nie co o tym oceanie pod lodem. Może on mieć głębokość nawet do 100 km. Dla porównania, na ziemi, w najgłębszym miejscu jest prawie 11 km. I w obecnych czasach osiągnięcie 11 km pod wodą jest czymś ciężkim. Woda tam teoretycznie nie zamarzła, ponieważ podgrzewają ją dwie siły, jądro księżyca i grawitacja Jowisza. Ale zaraz, skoro tam jest woda, to i może być życie. Ano może być. A jak mogą wyglądać organizmy tam żyjące? A tego to ja już nie wiem. Skoro nie zbadaliśmy jeszcze dobrze oceanów, a tam co jakiś czas znajduje się dziwne z wyglądu zwierze, które wytrzymuje ciśnienie na kilku kilometrach pod wodą, to jak może tam wyglądać życie to jest temat wielka tajemnica. Jeżeli tam żyją organizmy złożone, to będą bardzo różniły się od ziemskich organizmów.




Na zdjęciu u góry widać gejzery. Tak, są to takie same gejzery jak na ziemi. Tyle że te ,,nasze" mogą się przy tych schować. Tam gejzery mogą wystrzelić wodę nawet na ok. 200 km, przy czym ziemskie gejzery maksymalnie wystrzelą na ok. 70 metrów.

Pewnie się zastanawiacie, a nawet jeśli nie, to możecie się zastanawiać, jakiej wielkości jest Europa. Jest ona nieco mniejsza od naszego księżyca, a zarazem ma więcej wody niż jest na Ziemi. Są już planowane tam lody badawcze. Oczywiście polecą tam roboty. NASA tam chciała wysłać misje, lecz z przyczyn budżetowych tam na obecną chwilę nie polecą. Za to Europejska Agencja Kosmiczna planuje wysłać w okolice Europy jakąś satelitę w 2022 roku. Niestety z tego co mi wiadomo to ona tam nie wyląduje. Musimy jeszcze sporo poczekać, aż dowiemy się co tam się kryje pod tym lodem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz